Asystent rodziny i piecza zastępcza
Ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej z dnia 9 czerwca 2011 (Dz. U. z 2019r. poz. 111 ze zm.) ma na celu wspieranie rodziny przeżywającej trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych i przywrócenie rodzinie zdolności do wypełniania tych funkcji.
W celu realizacji zadania w ośrodku pomocy został zatrudniony asystent rodziny, który w swoich zadaniach opracowuje z rodziną i pracownikiem socjalnym plan pracy z rodziną. Plan pracy uwzględnia zakres realizowanych działań mających na celu przezwyciężenie trudnych sytuacji życiowych rodziny.
Ponadto ustawa z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem" (Dz. U. z 2019 r. poz. 473 ze zm.) wprowadza asystenta rodziny do rodzin, w których u dziecka zdiagnozowano cięzkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu.
Rodziny te winny zwrócić się do tut. ośrodka z wnioskiem o objęcie koordynacją przez asystenta rodziny zgodnie z załącznikiem.